Menu

Po řadě odložení a zmatků kluci U12 konečně zahájili svoji kvalifikaci o postup na Národní finále. První zápas jsme hráli v Kolíně a zápas přesně podle mého odhadu skončil velice vyrovnaně, byť tedy vzhledem k tomu, jak jsme odehráli první půli, tak jsme zase až takové drama připustit nemuseli.

Prostředí v Kolíně je ovšem specifické. Malá tělocvična, dřevěné desky, hluční trenéři a k tomu vstávání za tmy a mrazu po šesté ráno tvořily základní rámec naší neděle. Navíc slušný soupeř, který v této tělocvičně v přeboru U13 s takřka stejnou sestavou  porazil před měsícem brandýské kluky U13. Když jsem minulý týden viděl kvalifikaci U13, respektive její úvodní turnaj, tak se trochu divím, že kvalifikaci U13 kolínští nehrají. Šanci postoupit by určitě měli reálnou.

Naše sestava i příprava byla poznamenaná probíhající pandemií a s ní spojenými karanténami, takže nakonec v naší první pětce nastoupil jeden jediný hráč ročníku 2010, zbytek byli kluci o rok a dva mladší. To se ve druhé půli projevilo a soupeř po pauze dokázal zlikvidovat poločasové manko, když zejména odstupování do bedny a zdvojování činilo mým klukům na malém prostoru celkem potíže. Je to ovšem zkušenost, kterou si kluci musí odžít a vyzkoušet, budou díky tomu jenom lepší a lepší. Jedinou kaňkou na dobrém výkonu první pětky našeho soupeře v druhém poločase byl záludný (neodpískaný) faul jejich nejlepšího hráče, přiznám se, že fauly zezadu loktem na krk prostě nemám rád. Třeba v hokeji je za takový zákrok stopka na několik zápasů. Naše druhá koule hrála ve své standardní sestavě a se soupeřem si v zásadě konzistentně dokázala poradit. Byť tedy i naše druhá koule si prošla slabší chvilkou a v posledních 70ti vteřinách zápasu jsme takřka prohospodařili klidné sedmi bodové vedení a nakonec jsem pro jistotu bral 2,6 vteřiny do konce time out a s ním spojené vyhazování na útočné polovině. Vlastně identickou koncovku kluci odehráli před měsícem proti Klatovům a je potěšitelné, že prodali zkušenosti.

Nicméně, v Kolíně jsme přes všechny těžkosti dokázali vyhrát a za deset dní doma budeme chtít výsledek proti stejnému soupeři potvrdit. Na velkém hřišti Sportcentra to bude trochu jiný zápas a sám jsem zvědav, jak se s tím oba soupeři popasují.

 

Basketu a Lovu Zdar! 

 

Kluci U12 za sebou mají vcelku náročný víkend, fyzicky i psychicky. Z důvodu karantén jsme celý týden netrénovali jako tým, někteří chyběli zcela a  někteří přibíhali s obdrženým "PCR" testem v sobotu dopoledne doslova v průběhu zápasu. Ale chováme se doufám rozumně a zodpovědně a tak na všechny zápasy dorazíme vždy kompletně otestovaní. 

V sobotu jsme odehráli dva zápasy Severočeského krajského přeboru proti Slavoji Litoměřice a popravdě moc nechápu, jak tenhle soupeř může být ve skupině poslední, protože hrají velice sympatický basket. Vzhledem k vývoji tabulky (a losu) je již šest zápasů před koncem dlouhodobé části jasné, že postoupíme do finálové skupiny, takže nás na jaře čekají zajímaví soupeři z Děčína a z Chomutova.

V neděli dopoledne jsme potom vyrazili směr Rokycany, kde nás po obědě čekala družstva domácích a spolu s nimi v jejich regionu dominující Klatovy. Klatovy dva dny před zápasem požádali o možnost zařadit na soupisku starší hráče ročníku 2009 tak, aby jim současná epidemická situace umožňovala v neděli hrát s dostatečným počtem kluků, s čímž jsem samozřejmě souhlasil. Jakkoliv pravidla Nadregionálních turnajů neomezují (na rozdíl od oficiálních mistrovských pravidel minibasketbalu) střídání hráčů, tak jsem ale ve světle žádosti o doplnění předpokládal, že (stejně jako třeba minule Válečníci z Děčína) budeme všichni střídat podle "soutěžních" pravidel. Jelikož máme týden, respektive dva do kvalifikací o Národní finále, tak ani moc cokoliv jiného nedává smysl. Soupeř ovšem nakonec hrál s  vybranými šesti hráči, kteří nastoupili v každé čtvrtině. Což jim nezazlívám, jenom mne to v této fázi sezóny překvapilo, pravidla turnaje to umožňovala.  I já jsem tedy musel v poločase reagovat přeskupením sestavy jinak, než jsem původně plánoval. Vlastní zápas proti klukům z Klatov celkově přinesl zajímavý basket ve kterém jsem si mohl otestovat kde co, takže čistě z pohledu přípravy na další část sezóny to byla vynikající příprava.  Dva momenty mě ale fakt překvapily.

Prvním byl výkon rozhodčích, kdy jeden z dvojice byl evidentně začínající nováček a druhý naopak lokální matador s píšťalkou. Při zápase se rozestavili tak, že elév pískal pod košem na který jsme útočili my, matador obsadil naši obranou polovinu. A děly se věci. Dvě třetiny košů, které jsme vstřelili byly doprovázeny sekerou, držením a čímkoliv podobným. Každý někdy začínal a myslím, že tenhle kluk s píšťalkou sám vnitřně cítil, že byť nepískal vůbec nic, tak to co se dělo při našem útoku mělo rezultovat tak asi ve dva vyfaulované borce v červeném už během první čtvrtiny. V krajině kolem D5 šlo ovšem včera o dovolený způsob obrany. Takže faulů jsme nakonec měli více než Klatovy, protože matador na druhé straně zkušeně naklonil rovinu a zejména šestky za faul při driblingu na půlce, které posoudil jako střelecký faul jasně demonstrovali, kdo je na palubovce pánem. V poločase kluci na lavičce brečeli vzteky, ale holt i tohle je zkušenost, která zocelí. Což ale nesmí být omluva pro rozhodčí, když tuto argumentaci rozhodčí dokonce směrem k nám použil během zápasu. Přiznám se, že na tohle jsem vcelku alergický. Rozhodčí má pískat, co vidí a ne se tvářit, že jednoho ze soupeřů chce "zocelovat", to mu naprosto nepřísluší. Do druhé poloviny jsem tedy opustil střídání po pětkách, kluci opět získali ve druhé kvartě ztracené vedení v zápase a v rámci možností jsem je nechal, aby si sami zkusili dohrát zápas při mírném vedení. Nakonec jsem ovšem musel klukům přeci jenom pomoci a dokonce jsem vyčerpal i všechny tři oddechové časy. Nutno ovšem dodat, že obrana soupeřů mělo hodně daleko do osobní celoplošné obrany, ale i to je dobrá zkušenost. Nicméně, skvělá vyrovnaná koncovka mi přinesla řadu poznatků o mentalitě kluků a fakt, že dokázali zápas dovézt do vítězného konce je příjemný bonus. Komická situace nastala po našem vítězném koši, kdy rozhodčí vrátil čas o 6 vteřin zpět a významně koukal na lavičku soupeře, ale k překvapení všech kolega na druhé straně nereagoval a nevzal si time-out. Jeho záměry mi nepřísluší hodnotit, ale je fakt, že time-out by mu dal šanci vyhazovat na útočné polovině a 8 vteřin do konce v pohodě umožňuje zakončit. Takže já osobně jsem si již chystal pětici na prodloužení.

Druhým bodem, který mě překvapil, byl způsob útoku Klatov, který je podle mě jednoznačně v rozporu s pravidly U12. To, co hráli se jmenuje dribble hand-off (někdy o tom můžete slyšet jako o "DHO") a využívá to mezery ve výkladu našich pravidel basketballu, kdy někdo historicky (mylně !!!) definoval clonu jako akci hráče bez míče. Například v USA, a basketball je jak známo původně americký sport, se DHO označuje jako moving screen, tedy clona v pohybu. To je možné proto, že pokud útočník bez míče zablokuje pohybem obránce, je to útočný faul. DHO využívá skutečnosti, že má-li clonící hráč míč, tak samozřejmě nemůže úplně identickým cloněním v pohybu udělat faul. Řečeno opačně, jde vždy o stejný pohyb a zda-li to je nebo není útočný faul se posuzuje pouze podle toho, má-li clonící míč. Ale o tom, že je to clona nemůže být sporu. V matematice se používá k ověření tvrzení výpočtu metoda, která se jmenuje důkaz sporem. Tak ji použiju i tady. Aby kluci ubránili DHO, tak museli jít buď spodem nebo přebrat. V žádném případě, ale obránce nemohl zůstat u svého hráče celoplošně, jak říkají pravidla této věkové kategorie. Jedna věc je, že to pro mě bylo zajímavé pozorovat, protože jsem alespoň mohl vidět adaptaci kluků na pro ně zcela neznámou věc a druhá věc je, že se to nesmí. Pravidla v bodě 6.1 říkají, že se musí hrát celoplošná osobní obrana. No jo, to ale přeci logicky znamená, že útok musí být veden tak, aby obránce fyzicky mohl zůstat u svého hráče, kterého brání. Není-li tomu tak, má se situace posuzovat jako útočný faul, žádné přebírání nebo chození pod clonou by v této kategorii vůbec nemělo vůbec nastávat.

Ale popravdě, já z toho neviním rozhodčí. A už vůbec nevolám po dalším zákazu nebo úpravě pravidel. Já bych opět klidně povolil i to zdvojování, protože rozumný trenér to nehraje a rozhodčím se to stejně posuzuje složitě. Tohle je totiž o tom, abychom jako trenéři, kteří zrovna trénujeme a učíme basket děti, tak abychom je to učili správně. To nemůžeme chtít ani po nějaké komisi a ani po rozhodčích.

 

Basketu a Lovu zdar!

 

 

neděle, 24 říjen 2021 11:23

Poklidné dvě výhry v Liberci

Napsal(a)

V rámci základní části Oblastního přeboru kluci vyrazili odehrát dvě kola do Liberce. K zápasům jsme přistoupili zodpovědně, neboť soupeř měl až do setkání s námi odehrané pouze dva vítězné venkovní zápasy a před jeho soutěžní premiérou v domácím prostředí jsme se proto měli na pozoru. Tím spíše, že nám chybělo několik hráčů základní rotace U12 a do akce tak vyrazili také úplní nováčci, kteří jsou jinak primárně směřováni do mladší kategorie.

Zodpovědná obrana nakonec na severu přinesla dva jasné výsledky, přičemž v útoku vynikal zejména Felix, který na nováčka zahrál opravdu výborně. Naše aktuální čísla jsou po polovině základní části osm zápasů, osm výher a zcela neuvěřitelné skóre 971:117. Nicméně musím říct, že tím, že si při zápasech zahrají do sytosti úplně všichni a ne všechny činnosti se nám daří podle mých představ, tak stále je před rozhodující fází sezóny co vylepšovat. Středočeská kvalifikace o Národní finále U12 se kvapem blíží, Kolín a Nymburk, kteří na rozdíl od nás hrají domácí krajskou soutěž, o víkendu vyhráli podobnými výsledky jako my, takže v prosinci očekávám napínavé kvalifikační duely. 

Nyní tedy kluci naberou sílu v rámci podzimních prázdnin, pozitivní se doufám přemění v negativní a za týden se uvidíme v hale.

 

Basketu a Lovu Zdar!

pondělí, 11 říjen 2021 07:37

5 víkendových výher a jelení guláš navrch

Napsal(a)

Víkendový program týmu U12 obsahoval sobotní dvojzápasové kolo Severočeské krajské soutěže a nedělní první kolo nové federační soutěže minižákovských kategorií, tzv. Nadregionální turnaj U12.

 

Severočeská krajská soutěž se hraje tak, že vždy týmy sehrají dva zápasy v jeden den, ale oba zápasy jsou podle platných pravidel minibasketbalu a oba se započítávají do jedné postupové tabulky. Nejde tedy o tzv. přípravnou soutěž jako v našem kraji a musím říci, že se mi to líbí víc než dvojice zápasů s různou hrací dobou a dvojicí tabulek. Tím, že platí pravidla, která se následně aplikují i při Národním finále, tak vlastně pro nás nemá žádnou logiku hrát podle našich krajských pravidel, protože by kluci akorát měli v hlavě chaos. Pokud jde o dva zápasy s Roudnicí, tak jsme si prostě splnili vítěznou povinnost a trochu se proběhli před nedělí.

Nedělní Nadregionální turnaj pro nás byl hlavně o zápase s Válečníky, kdy se našim klukům povedla první čtvrtina, která vlastně zápas rozhodla. Zbytek zápasu mi ovšem ukázal, že i přes  nominálně jasnou celkovou výhru stále máme na čem pracovat. Zbylí dva soupeři, Bizoni Náchod a Sojky Pelhřimov jsou v ročníku 2010 někde trochu jinde než Válečníci z Děčína a naši kluci. Tyto dva zápasy sloužily spíše k procvičování základních herních návyků. 

Celý víkend tedy kluci zakončili zápasovou bilancí pěti výher z pěti zápasů a zase trochu posunuli své basketbalové dovednosti.

Navíc se zjistilo, že Andrej kromě zajišťování internetového přenosu našich zápasů zvládá i vařit pro celý tým, takže víkend přinesl samá pozitiva. A jelikož jsem za poslední dva týdny ulovil dva jeleny, tak doufám sezóna basketbalové zvěřinové kulinařiny jen tak neskončí.

 

Basketu a Lovu Zdar! 

 

Tak nám letošní sezóna konečně začala a naši kluci U12 to díky předehrávaným zápasům vzali celkem zhurta. Čtyři venkovní zápasy, v nich 4 jasné výhry a už po čtvrtině základní části tak máme prakticky hned jistý postup do finálové skupiny. Matematicky samozřejmě nikoliv, ale abychom nyní neskončili na prvních dvou místech základní skupiny, tak to bychom museli ve zbylých zápasech předvést nevídaný výsledkový kolaps. 

Než se dostanu k basketu, tak chci zmínit zahájení internetových přenosů našich zápasů. Andrej se ujal role týmového IT experta neuvěřitelně a ohlasy rodičů a prarodičů na zrealizované přenosy všech čtyř venkovních utkání jsou jen a pouze pozitivní. Rozhodně díky za tento nápad!

Pokud jde o basket, tak jsem byl na výkon kluků celkem zvědav, protože po zralé úvaze jsem v reakci na přípravné zápasy trochu proházel pětky, respektive jejich složení. S výsledkem jsem zatím spokojen, protože alespoň pro tuto chvíli zmizela výrazná nevyrovnanost na útočné polovině hřiště a bodová produkce obou pětek byla řádově shodná. 

První dva zápasy proti Varnsdorfu skončily bodovým rozdílem, který v prvním případě úplně neodpovídá síle týmů, druhý zápas již věrněji ukazuje realitu.  Domácí na výjimku postavili hned 4 kluky ročníku 2009 a naši kluci samozřejmě při rozcvičování vyjeveně koukali na o dvě hlavy vyšší domácí hráče, kteří v rámci rozcvičky smečovali do koše. Jenomže se ukázalo, že kluci již mají zkušenosti s hraním proti starším a na začátek zápasu se velice koncentrovali. To, co jsme (zejména) v první čtvrtině zápasu na hřišti předvedli, chvílemi vypadalo jako perfektní výkon minižákovské kategorie. Domácí kluci naše mladší trpaslíky podcenili a průběžné výsledky 2:26 po první čtvrtině a 6:54 v poločase byly pro domácí lavičku a zejména diváky šokem. Tedy pro mne taky, ale naštěstí já byl na druhé straně emočního rozpoložení než domácí. Vyprodukovali jsme opravdu agresivní obranu a hodně rychlý basket. Fakt to chvílemi byla úplná paráda!

Druhé dva zápasy v Roudnici nad Labem klukům umožnili hrou na tamním menším hřišti otestovat naše rozestavení i souhru nově poskládané sestavy. Což je důležité zejména proto, že se tým po zdravotních (respiračních) trablech většiny hráčů pomalu dává zdravotně do pořádku. Dalším benefitem pak bylo to, že kluci zjistili, že ne každý basketbalový tým disponuje zázemím Sportcentra. To je zkušenost, která jim také rozhodně neuškodí.

V přicházejícím říjnu tým odehraje jednak další dvě kola Severočeského krajského přeboru (tedy 4 plnohodnotné zápasy na 4 x 8 minut) a jednak nadregionální turnaj proti Děčínu, Náchodu a Pelhřimovu. Potom již sezóna pomalu zamíří k prvnímu sportovnímu vrcholu sezóny - kvalifikaci o Národní finále 2022.

Basketu a Lovu Zdar!

pondělí, 13 září 2021 17:45

Sezónu opět odehrajeme na severu

Napsal(a)

V kategorii U12 v letošní sezóně opět míříme mimo náš domácí krajský přebor a tak jako vloni kluci zamíří na sever. Navíc budeme hrát i nově založenou celostátní nadregionální soutěž, která by měla přinést další porci kvalitních zápasů. Kombinace těchto dvou soutěží a kvalitních turnajů nás doufám dobře připraví na kvalifikaci o Národní finále.

Přípravu na sezónu kluci zakončili čtyřdenním výletem do Ostravy, kde odehráli výborně obsazený turnaj. Pro mladší část týmu šlo o souběh turnajů U11 i 12, pro ryzí U12 byl zase navíc připraven i extra zápas proti domácí NH Ostrava. Na turnaji jsme obsadili druhé místo, když jsme o 6 bodů nestačili pouze na domácí výběr. Osobně považuji kluky U12 NH Ostrava za nejlepší v republice, ale snad i právě proto je těsná prohra venku trochu škoda. Na druhou stranu, kluci prokázali zlepšení a díky prohře mají důvod trénovat ještě kvalitněji. Musím zde také zmínit basketbalové soky ze Zlína. Přiznám se, že ten tým jsem vůbec neznal, ale některé hráče mají fakt vynikající! To je přesně ta konfrontace mimo vlastní region, která kluky posouvá.

Sezónu kluci zahájí pořádně zostra. Na konci září venku Varnsdorf a Roudnice, první říjnový víkend pak doma Děčín, Náchod, Pelhřimov a opět Roudnice přináší celkem 9 soutěžních zápasů ve dvou týdnech. To bude parádní jízda!!

 

 

PARTNEŘI

         
 
 
       
       Explast  


 

 

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok