Menu
pátek, 19 květen 2023 05:12

Postup ŽBL

Napsal(a)

ahoj kamarádi a kolegové trenéři. 

 

 

To, co opravdu asi nikdo z nás před sezonou nečekal, se stalo skutkem. Tenhle tým s věkovým rozpětím 25 let nejen že hrál první ligu, ale on postoupil do playoff, pak do final four a pak celou ligu vyhrál. A nejen to, po zdrcující porážce v první zápase baráže se nepoložil a dvakrát to Strakonicím vrátil.. a naprosto nečekaně postoupil do ŽBL. 

 

Nechci tu nijak mentorovat, ale když se podíváte na seznam.cz, nebo cz.basketbal zjistíte, že se všude píše o Brandýsu n.L. a že hrajeme v dresech BKB. Někdy jsem měl v průběhu sezony pocit, že ne všichni si uvědomují, co jsme naši hrou a výsledkem v lize a teď i postupem do ŽBL pro BK Brandýs udělali za skvělou práci a reklamu, a to úplně zdarma. 

 

Zároveň bych chtěl poděkovat těm, kteří nám fandili na skoro každém zápase (díky Zuzko, Pondělí, Petro, Ráďo atd..), kteří nás podporovali vymýšlením všeho možného, abychom mohli řádně trénovat (díky Filipe) a spoluvytvářeli podmínky (díky Petře!) až po ty, kteří nám aktivně pomohli s moderováním zápasů a bubnařským vystoupením (díky Radku & family). 

 

Holky si vaši podporu zasloužily, ať už to byly naše letité nebo naopak mladé odchovankyně,  nebo třeba Leeza z Miami, která tady potila brandýský dres i se zlomeným prstem z prvního zápasu baráže a vůbec by ji nenapadlo nehrát. Je asi dobré říct, že v kádru byla celá řada mladých U19, které, naprosto podceňované, si zahrály 1. ligu žen a hlavně samy v U19 dokázaly urvat 5 výher a regulérně ligu udržet (kdyby se padalo). 

 

 

A teď ještě děkovačka kolegům trenérům. Neuvěřitelně pozitivní Jitce Richterové a do boje burcujícímu Martinovi Richterovi, bez nich bychom to nedokázali. A Pepovi Hyklovi za silovou přípravu vybraných hráček. 

 

Věřím, že jsme ukázali, že i Brandýs může vyhrávat, že i Brandýs může postoupit do nejvyšší ligy. Ať už se nám tam daří jakkoliv, všechny hráčky, které vybojovali postup budou mít přednostní právo tu ligu hrát! 

 

Věřím také, že jsme udělali dobrý příklad všem našim mládežnickým týmům, že když se chce, tak všechno jde a že se budou chtít po nás právem "opičit" a být tedy nejlepší ve své soutěži a chtít hrát jako Jana, Irena nebo Leeza. Anebo jako kterákoliv z našich 17 hráček. 

 

 

Vím, že si někteří řeknete, velká slova a patos. A je to tak. Velká slova a patos, kterým však předcházely velké činy.. našich holek.

 

 

Budu teď 14 dnů na dovolené na motorce, ale pak jsem zpátky a stále s chutí pomoci pozvednout brandýský (ženský) basket ve všech kategoriích. Pokud bude BKB o moji pomoc (ve vedení trenérské činnosti a tedy zdokonalování tréninkového procesu) stát, jsem připraven pomoci. Dejte vědět. 

 

 

Ještě jednou dík za podporu, byli jste svědky historického okamžiku, který se dalších 50 let nebude opakovat. 

 

 

 

3. zápas baráže o CHANCE ŽBL

 

 

 

DSK BK BASKETBALL BRANDÝS - BK STRAKONICE 79:76, po prodloužení (29:37, 68:68)

 

 

.... tak jsme v lize no a cóóó ... no a cóóoóó...

 

 

Na krutou porážku z prvního zápasu v Brandýse (54:82) jsme dali zapomenout ve strakonické nedělní odvetě (76:71). Do rozhodujícího utkání jsme šli s čistou hlavou, že my "můžeme", ale Strakonice "musí".  Kurzy Fortuny byly velmi vyrovnané na nás 1,80 a na Strakonice 1,85..

 

se Základní pětkou jsme vsadili na zkušenost:  Irena Vrančič - Andrea Ondroušková - Katka Matějková - Jana Maršíková a Leeza Burdgess.. (průměrný věk 32) 

 

Možná až příliš ležérní začátek 0:7 mohl někomu připomenout první zápas.. ale na rozdíl od něho jsme dokázali trefit první koš relativně brzy (2:7), takže s historie neopakovala. Naopak jsme po přesných a oku lahodících kombinacích šli do vedení, které jsme si podrželi až do konce první čtvrtiny (19:14). 

 

Naopak druhá část byla pro nás celkem odstrašující (10:23). Strakonické hráčky zvýšily tlak na křídla i pivoty, hráčky začaly trochu nervóznět, snažily se střílet z nepřipravených pozic a to rezultovalo v mnoho snadných rychlých protiútoků soupeře. Dokázat udržet taktické pokyny a dobře doskakovat bylo v té chvíli nad naše síly. V poločase jsme tedy prohrávali 29:37.

 

Ovšem jako nikdy v této sérii, tak ani tentokrát jsme nesložili zbraně. Zlepšili jsme doskoky, ale úspěšnost střelby zůstala nízká. Přes veškerou bojovnost a nasazení jsme z náskoku nesnížili nic, naopak Strakonice vedly až o 12, když 3. čtvrtka nakonec skončila o deset - 44:54. 

 

Do poslední části regulérní hrací doby jsme udělali několik změn v obraně a hlavně změnili strategii do útoku. Měli jsme "nepřecházet žádnou volnou střelu". Cílem bylo zvýšení počtu střel ohrožujících koš, ale především vytažení obrany soupeře mimo vymezené území a tedy uvolnění prostoru pro útočný doskok a spolupráci pivotů.

 

A tahle taktika nám opravdu vyšla. Za prvních pět minut jsme stáhli náskok soupeře na 5-6 bodů a dostali se na dostřel. Věděl jsem, že když se nám tohle povede, podaří se mi zápas dokoučovat do vítězného konce. V tomto herním období byl náš tým zase zpátky a působil mnohem vyklidněněji než soupeřky. 

 

Svou obětavou a zároveň systematickou hrou mě holky umožnily uplatnit různé taktické varianty do útoku a obrany, nasazení určitých hráček na určité úkoly atd. A holky tyhle úkoly plnily skvěle. Na 63:63 srovnala trojkou Andy. pak jeden bod trefila Lišková. Znepokojivá situace nastala po trojce nejlepší hráčky Strakonic L. Vydrové 45 vteřin před koncem (63:67). Po time outu jsme nasadili jinou sestavu a sehráli dohodnutý útok, který vyšel - Róťa trefila asi nejdůležitější trojku ve svém dlouhém basketbalovém životě - 66:67!   Když se za stavu 66:68 12 vteřin před koncem rozhodla Jana Maršíková naprosto správně zvednout trojku a byla faulována, měla na ruce popravu soupeře, anebo naší... a naše kapitánka nejprve nekompromisně srovnala na 68:68 a .. ne, poslední trestný hod nedala .. naštěstí míč uzmula Róťa přihrála Ireně která po neodpískaném faulu netrefila, ale ještě doskočila Leeza, která ae taky s klaksonem nedala a tak se šlo do prodloužení, vystřeleného Janou dvěma šestkami. 

 

Byť první koš v prodloužení trefily Strakonice, neměl jsme o vítězství našich barev nejmenší pochyby. Točili jsme sestavou podle potřeby, měnily útoky.. a soupeř si s tím vůbec nevěděl rady. Holky hrály uvolněněji než Strakonické, z lavičky jsme se snažili vyzařovat klid a soustředěnost a tu převést na hráčky na hřišti. Dařilo se nám to. Zatím soupeřkám a především trenérské skupině doslova tekly nervy. Není moc divu, vždyť Strakonice měly na rozdíl od nás hodně co ztratit. 

 

Zachovat klid v závěru mi přišlo jako rozhodující. A my to zvládli!  Klid prokázala trojkou na 77:72 Andy a i když potom hostující hráčkami snížily trestnými hody až na 77:76, tak Andy jistila z čáry TH na 79:76.  Zápas měl asi skončit 82:76, kdy ještě v poslední vteřině trefila z půlky Irena, rozhodčí už ale na tuhle střelu nereflektovali a nám to bylo už jedno.. vítězství bylo naše a BRANDÝS JE POPRVÉ V HISTORII JEDNO ZE SEDMI EXTRALIGOVÝCH MĚST V ČESKÉ REPUBLICE!

 

 

užitečnost a body: Leeza Burdgess +27 (7 bodů a 23 doskoků), Andy Ondroušková +26 (24 bodů a 15 doskoků), Marie Holá +14 (12b.), Petra Klokočníková +11 (6b.), dále body: Koucká 7, Matějková a Vrančič po 6, Ceralová 4, Rotková 3, Jana Maršíková a N. Durdová po 2, Tomková. 

 

 

 

neděle, 14 květen 2023 22:15

Baráž o ŽBL

Napsal(a)

Baráž o Extraligu žen - Chance ŽBL

 

 

Sobota 13.5.  DSK BK Brandýs - BK Strakonice 54:82 (27:41)

 

Velký basketbalový svátek v Brandýse, kdy nejprve člen výboru ČBF Petr Čeněk a dlouholetý sportovní ředitel Asociace ženských ligových klubů, p. Zdeněk Ringsmuth předali domácím hráčkám a trenérům zlaté medaile za vítězství v 1. lize, poté odehrála česká státní hymna a potom již mohl začít historicky první zápas brandýských hráček v nejvyšší soutěži.. ano, dle regulí totiž patří baráž o ŽBL již do této soutěže, tedy Ženské basketbalové ligy. Proto tak budou všechny nastoupivší hráčky už navždy evidovány jako aktérky utkání nejvyšší soutěže. 

 

Ne všechny naše opory ale mohly nastoupit. Do utkání nemohly z různých důvodů nastoupit naše klíčová křídla - Andrea Ondroušková, nejlepší střelkyně celé 1. ligy a dlouholetá brandýská opora Katka Matějková, která byla pracovně mimo možnost přijet hrát. Nastoupit nemohla také další hráčka základní rotace Natálie Koucká. Po nepodařeném úvodu se ve 4. minutě zranila další křídelnice naší základní sestavy, Maruška Holá (otřes mozku po zalehnutí soupeřkou) a tým byl úplně dole. Strakonice toho náležitě využily a první čtvrtinu vyhráli o 24 bodů, 6:30. Přesto, že jsme do poločasu stáhli na o deset, otočit zápas se nám nepodařilo a hosté si došli pro zasloužené a přesvědčivé vítězství 54:82. Rozhodla tedy 1. čtvrtina (-24), zbytek zápasu byl hodně vyrovnaný (jen -4) a na tomto faktu jsme chtěli postavit odvetu, přestože nám po sobotní porážce málokdo věřil. 

 

Body DSK: Vrančič 14, Maršíková 10, Burdgess 8 (+12 doskoků), Ceralová 8, N. Durdová 6, Klokočníková a Tomková po 3, Richterová 2, Rotková, Kučerová, V. Durdová, Holá. 

 

 

Neděle 14.5.  BK Strakonice - DSK BK Brandýs 71:76 (36:41)

 

Nedělní zápas měl být zřejmě formalitou. Ale nebyl!  Dokázali jsme se semknout a překvapenému, ale férovému jihočeskému publiku jsme ukázali, jak to vypadá, když se tým kolem kapitánky Jany Maršíkové (byť bez opor Ondrouškové, Matějkové, Holé či Koucké) nevzdá a chce vyhrát. 

 

Netradiční základní pětka s oběma rozehrávačkami Irenou Vrančič a Petrou Klokočníkovou - Natálií Durdovou a na pivotu ostřílené Jana Maršíková - Leeza Burdgess se od začátku ujala vedení a hrála velmi soustředěně. Přestože si Irena udělala rychle dva fauly, nijak jsme nezpanikařili, nechali ji na place a ona se odměnila skvělým řízením hry a přesnou rukou. Do hry se dostávaly postupně další hráčky a přestože jsme hodně střídali, abychom udrželi nasazení, dařilo se nám hrát stále velmi koncentrovaně. Vedle cizelérsky přesné Ireny Vrančič hrály v tu chvíli skvělý obranný part Katka Rotková a Viola Durdová a soupeř nevěděl jak se prosadit. Ve třetí čtvrtině se už začalo zdát, že domácí přece jenom zápas otočí, šly do vedení, ale my jsme byli proti. Důležitou trojkou z rohu nám vrátila vedení pivotka Ceralová, navíc v neuvěřitelné střelecké pohodě působila dorostenka Hanka Tomková, která nasázela celkem 18 bodů z 11 střel a strakonické hráčky si s ní nevěděly rady. 

 

Samotný závěr byl hodně zajímavý a dramatický. Strakonice hnány zaplněnou halou stáhly šťastnou trojkou Junkové 25 vteřin před koncem na jediný bod (71:72), my brali taktický time-out, abychom posunuli hru na útočnou polovinu.

 

Důležité bylo hráčky uklidnit, vysvětlit akci, při níž namísto předpokládaně zdvojené Vrančič měl jít na Leezu Burdgess. Domácí opravdu dokonce ztrojili Irenu, Hanka však správně poslala míč na naši pivotku, která ho posunula na volnou Petru Klokočníkovou a soupeř musel faulovat. Péťa proměnila oba trestné hody a když z následné protiútoku strakonická Junková minula, poslední trestné hody po taktickém faulu patřily jedné z největších hrdinek zápasu, Hance Tomkové. Podle očekávání proměnila oba, a mohli jsme slavit velmi nečekané, ale sladké a zasloužené vítězství. 

 

Klíčovým faktorem byla Irena Vrančič, s užitečností +35 za 28 bodů (62% střelecké úspěšnosti z pole, 100% trojky 3/3 a 100% trestné hody 9/9) a 11 získaných faulů kralovala na palubovce. 

 

 

Do hry zasáhlo všech 12 hráček, z toho hned 5 našich ligových dorostenek. 

 

Tým po sobotní porážce a ztrátě několika klíčových hráček ukázal svoji obrovskou morální sílu a způsobil trochu šok v českém ženském basketbalovém světě. Ať už dopadne rozhodující 3. zápas jakkoliv, naše hráčky mohou být na sebe právem hrdé. Letos dokázaly pro sebe, pro tým i pro brandýský basket neskutečné věci!

 

 

Body: Vrančič 28, Tomková 18 (užitečnost +18), Burdgess a Ceralová po 9, Maršíková 4, Klokočníková 3, N. a V. Durdovy po 2, Rotková 1, Klementová, Kučerová, Richterová. 

 

 

 

3. rozhodující zápas by se měl hrát u nás v Brandýse nad Labem ve čtvrtek 18. května od 19:30.

 

 

 

 

pondělí, 08 květen 2023 11:31

Vítězky 1.ligy

Napsal(a)

 

FINÁLE 1. LIGY ŽEN 2022-2023

 

 

BRANDÝS JE  NEJLEPŠÍ TÝM PRVNÍ LIGY ŽEN!

 

 

DSK BK BRANDÝS - BK HAVÍŘOV 91:71 (44:29)

 

 

Zatímco náš tým musel porazit v semifinále Spartu Praha (68:56), Havířovské hráčky si poradili s domácím Sokolem Nusle 88:87.. 

 

Havířov je pro nás celkem neoblíbený soupeř v základní části soutěže (71:72 a 61:89), vloni jsme jej ve final four porazili 83:75 a šli si pro bronz. 

 

Letos tedy opět s Havířovem, ale ve finále. 

 

Vlastní zápas s tradiční základní pětkou Vrančič - Ondroušková - Holá - Maršíková (C) - Burdgess se od začátku vyvíjel podle našich představ. Měli jsme výškovou převahu, ale prosazovali jsme se především z větší dálky. Místy jsme hráli až strojově přesně a rychle, a zároveň všechny hráčky byly nebezpečné, takže soupeř nestíhal zdvojovat a bránit. Výsledkem bylo poločasové vedení 44:29, kdy se trefilo hned již 7 hráček našeho týmu. 

 

Do druhé půle jsme šli s vědomím, že v sobotním semifinále dokázal Havířov otočit zápas v poslední čtvrtině z mínus 20 na plus 1.. a proto jsme nepolevovali v koncentraci. Havířovské hráčky opravdu přidaly na přesnosti střelby i intenzitě obrany, ale my jsme se s tím vyrovnaly a po pěkných kombinacích s pivoty jsme vyhráli i třetí část hry. 

 

V závěrečné čtvrtině se hra otevřela a hrál se hezký útočný basketbal na obou stranách. o vítězi nebylo pochyb, závěr jsme si opravdu užili. Když po průniku Katky Rotkové a jejím shození skórovala Hanka Tomková, celý tým i fanoušci mohli začít slavit. 

 

A věřte tomu, že se slavilo dlouho. Dlouho. Dlouho. 

 

 

Užitečnost a body: Vrančič +32 (26b., 6A, 6D, 7F+), Ondroušková +26 (25b, 10D, 6F+), Leeza Burdgess +19 (9b, 10D, 4A), Lucka Ceralová +19 (6b, 14D), Jana Maršíková +14 (11b, 9D), Marie Holá +10 (10b.), dále body: Petra Klokočníková 7, Nata Durdová 4, Hanka Tomková a Natálie Koucká po 2, Katka Matějková 1, Katka Rotková. 

 

 

 

Budiž ke cti soupeřek, že se po celý zápas snažily s námi hrát čistý basketbal bez zákeřností a přehnané tvrdosti, takže zápas musel oku diváků ladit. 

 

 

Musím říct, že se nám na závěrečný turnaj podařilo nejlépe vyladit formu hráček, všechny hráčky byly v podstatě bez zranění a připraveny do hry naskočit. Vedle opravdu téměř naprostého dodržování taktický pokynů předvedli holky velkou bojovnost a nasazení, ochotu bojovat jedna pro druhou a pro tým. Ano, to je to hlavní slovo. Tým. Nám se ho podařilo za ten rok opravdu vybojovat. Nejméně pravděpodobní lidé se stali přáteli. Hráčka, co je jí 40 s hráčkou, které je 17. Hráčka, co bydlí 200 metrů od haly s hráčkou, která bydlí vzdušnou čarou tisíce kilometrů. 

 

 

Je to největší úspěch brandýského basketbalu v historii. Možná vyrovnání úspěchu, protože prý někdy začátkem 70. let minulé století brandýské ženy také vyhráli tehdejší 1.ligu. 

 

Buďme tedy hrdí na to, že se nám po půl století povedlo to samé a to v mnohem větší konkurenci. 

 

 

Dovolte mi vyjmenovat celou tréninkovou skupinu, kterou tvořily hráčky týmu žen a dorostenek U19:

 

 

Jana Maršíková (C), Katka Matějková, Katka Rotková, Irena Vrančič, Leeza Burdgess, Andrea Ondroušková, Lucka Ceralová, Viola Durdová, Nata Durdová, Marie Holá, Petra Klokočníková, Natálie Koucká,  Hanka Tomková (C - U19), Katka Richterová, Julie Kučerová, Lucka Klementová, Betka Holovská, Lada Dvořáková, Zuzka Kolářová, Bára Motlíčková, Amálka Hrubinová, Viki Jarchovská. 

 

 

Tak trochu odepisované dorostenky U19 udržely celostátní ligu, když zaznamenaly 5 výher. Mohlo to být i víc, ale kdo by čekal, že mladé pušky porazí Pardubice, nebo Brno. 

 

 

Děkuji svým asistentům Jitce a Martinovi Richterovým, byli opravdu skvělí, neskuteční!  

 

A také Petrovi a Filipovi Čeňkovým za zajištění zázemí pro tým a Pepovi Hyklovi za velkou pomoc v silové přípravě vybraných hráček. 

 

 

Co bude dál?

 

 

Čeká nás baráž se Strakonicemi o nejvyšší soutěž, Chance ŽBL.  Začít se má v pátek 12.5. doma v Brandýse, odveta v neděli 14.5. ve Strakonicích.  

 

Jestli přivedeme do Brandýsa poprvé v historii ženskou extraligu není jasné. Srakonice mohou být posíleny o všechny hostující hráčky, u nás tahle možnost není. Ale i kdybychom nakonec ŽBL nehráli, vítězkami 1. ligy už holky zůstanou navěky

 

 

neděle, 07 květen 2023 08:08

Semifinále play off 1.liga žen

Napsal(a)

SEMIFINÁLE PLAY OFF 1. Ligy žen

 

 

DSK BK BRANDÝS N.L. - BA SPARTA PRAHA   68:56 (30:21)

 

 

Tak po roce zase semifinále ligy.. tentokrát nás čekala Sparta Praha. Tým, který vyřadil loňského vítěze, USK Praha B. Tým s nejvyššími ambicemi. Tým, který hlásil, že si jde pro celkové  vítězství v 1. lize. Tým, který chtěl nahradit Strakonice v nejvyšší soutěži, Chance ŽBL. 

 

V cestě jeho ambicím stál náš tým, DSK BK Brandýs. Parta odhodlaných hráček, které pro Brandýs potí dresy. Chtěli jsme vyhrát, byť jsme v základní části Spartě dvakrát těsně podlehli. Ale playoff a Final four, to je úplně jiná soutěž. 

 

 

Očekávaný zápas s plným hledištěm začal v 18:30..

 

 

Kromě úvodního 0:4 a 7.8 jsme vedli celý zápas. Ceý tým podal velmi kolektivní výkon a všechny hráčky si zaslouží poděkování za statečný výkon!

 

Pokud se s námi Sparťanky snažily hrát basket, náš náskok narůstal. A tak se některé z hráček soupeře pokusili o zvýšenou tvrdost až brutalitu, ale i na toto jsme byli dobře připraveni. Od první čtvrtiny (17:11) jsme stále vedli a nepustili soupeřky na dostřel (nejblíže 26:21 ve 2.Q). Do poslední části jsme vstupovali s náskokem 10 bodů, který jsme si podrželi až do konce zápasu, když v samotném závěru pečetila výsledek Petra Klokočníková samostatným nájezdem a upravila tak skore na konečných 68:56. 

 

 

Tradiční základní pětka Irena Vrančič - Andy Ondroušková - Marie Holá - Jana Maršíková - Leeza Burdgess sice na začátku dvakrát inkasovala, pak ale v obraně vystavěla nepropustnou hráz a otočila stav zápasu. Této sestavě skvěle sekundovala druhá pivotmanská dvojice Lucka Ceralová - Natála Koucká, na postu malých hráček se uplatňovaly Katka Matějková (Beruška), Petra Klokočníková a Nata Durdová. Na další připravené hráčky Katku Rotkovou a Violu Durdovou se tentokrát nedostalo, v klíčových momentech zápasu bylo zkrátka třeba držet užší rotaci, což se nakonec velmi vyplatilo. 

 

 

Poločasové vedení 30:21 hned na začátku druhé půle utrhla dvěma koši Jana Maršíková a tak jsem se poprvé dostali do dvouciferného vedení, což jsme udržovali až do konce utkání. 

 

 

Než budeme jmenovat jednotlivce, dovolte mi znovu podtrhnout, že skvěle zahrál celý tým - totiž naprosto týmově, kdy se (bez jakéhokoliv patosu)  jedna hráčka byla ochotna obětovat pro druhou (např. rybička Andy prakticky proti zdi, aby napravila ztrátu jedné ze svých spoluhráček). 

 

 

Vítězství je tedy jednoznačně dílem týmu jako celku. Přesto některé individuální výkony stojí za zveřejnění:  Hned tři hráčky zapsaly dvojcifernou užitečnost (+14): dvě držitelky 'double-double' tedy Leeza Burdgess za 13 doskoků a 12 bodů, k nimž ještě přidala 6 získaných faulů. V tomto ohledu se jí vyrovnala Irena Vrančič (+14), která vedle 12 bodů zaznamenala  mj. také 10 získaných faulů a 5 asistencí. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 22 body Andy Ondroušková (rating +14). Nelze opomenout 12 doskoků Lucky Ceralové či 4 zisky Petry Klokočníkové.  

 

Body: Ondroušková 22, Burdgess a Vrančič po 12, Holá 6, Maršíková, Koucká, Ceralová a Klokočníková po 4, Matějková, Durdová. 

 

 

Děkujeme našim fanouškům, že nás přijeli podpořit!

 

 

Ve druhém semifinále domácí Nusle nečekaně podlehli posílenému Havířovu 87:88 a tak si to o celkové vítězství v 1. lize rozdáme v neděli 7.5. v 15:30 s neoblíbeným Havířem. Kdo vyhraje vyhrál celou ligu. A bude mít právo vyzvat Strakonice v baráži o Chance ŽBL

 

 

neděle, 23 duben 2023 19:48

Postup do final4

Napsal(a)

NAŠE ŽENY OPĚT POSTOUPILY DO FINAL FOUR 1. LIGY ŽEN!

 

 

BK ŽABINY B - DSK BK BRANDÝS 66:80 (35:35)

 

 

Výsledek 1. zápasu 100:75 nás stavěl do role favorita, ale jinak se hraje doma a jinak v Brně.. začali jsme výborně, vedli 4:0, míč šel rychle z ruky... avšak dát koš i z podkoše se ukázalo jako složité, zřejmě především mentálně. Soupeř se na nás dotáhl a šel do vedení 7:4, což ale bylo zároveň nejvyšší vedení domácích v zápase. Ještě do konce 1. části jsme šli po trojce Kačky Matějkové do vedení 16:13. Druhá čtvrtina byla opět dost vyrovnaná, soupeř bojoval a nám se nedařilo střelecky. 0,5 vteřiny před koncem prvního poločasu Žabiny dvěma trestnými hody (TH) dokonce vyrovnaly na 35:35. Byli jsme sice herně o dost lepším týmem, ovšem naše střelecká "úspěšnost" 31% (trojky 25% a k tomu TH 56% držely Brňanky nad vodou. Ve druhé části jsme po poradě v šatně začali hrát trochu jinak, více s pivoty a s větším rozmyslem stříleli. Po 3/4 hry jsme vedli 53:48 a byli jsme psychicky nahoře. Poslední část už patřila jednoznačně našim hráčkám (27:18). Hned v úvodu utrhla Irena Vrančič trojkou na 56:48 a od té doby se už Žabiny na dostřel nedostaly. Definitivní klid přinesla trojka dorostenky Julky Kučerové (*2005) na 70:58, což byl zároveň její první koš v 1. lize žen. Naše nejlepší střelkyně Andy Ondroušková čtyřmi body v závěru podtrhla naše zasloužené vítězství. 

 

Druhá půle byla už podle našich představ. Střelba se zvedla na 42,1% (z toho TH 83%). Největší devízou kromě zlepšené střelby ve druhé půli byly doskoky (53:36 v náš prospěch), z toho útočné 19:5, rezultovaly ve 20 bodů z druhé šance, zatímco soupeř měl z druhé šance pouze 2 body. 

 

Právě v doskocích vynikla Leeza Burdgess +29 (9b. a 19d.). Dále: Andy Ondroušková 18b., 6d., Maruška Holá 13b., 5d, Irena Vrančič 11b., Jana Maršíková 8b., Lucka Ceralová 7b. a 6d., Natála Koucká 6b., Katka Matějková a Julka Kučerová po 3b, Petra Klokočníková 2, Katka Rotková, Hanka Tomková

 

 

sobota, 22 duben 2023 10:18

1.kolo play-off

Napsal(a)

1. čtvrfinále  - 1.Ligy žen

 

 

DSK BK Brandýs - Žabiny Brno B 100:75 (57:37)

 

Do úvodního čtvrtfinále jsme nastoupili v plném složení, když ke hře bylo připraveno hned 15 hráček. Vybraná dvanáctka sice nezačala nejlíp (2:8 ve 3. minutě), pak se ale rozjel náš stroj naplno, výborně jsme doskakovali a na brněnský koš jsme se valili doslova jako lavina. na konci první části byl stav již 28:13 v náš prospěch a my byli doslova nezastavitelní. 

 

V 15. minutě svítilo na ukazateli skóre 48:25 a zdálo se, že nás nic nezastaví. No a vlastně nezastavilo. Trochu nás na chvíli zbrzdila zónová obrana soupeřek a naše "velká pohoda" v obraně.. takže najednou to bylo 71:58.. ovšem žádné drama jsme nepřipustili, opět jsme zabrali a odměnou nám bylo "kilo" z rukou Ireny Vrančič 38 vteřin před koncem. 

 

Podali jsme soustředěný výkon. Do zápasu zasáhlo všech 12 hráček ze zápisu a sílu týmu potvrdil i fakt, že nikdo nemusel hrát více než 24 minut, když jedenáct hráček se dostalo na minutáž 11-24 minut. Pro double-double si došla Lucka Ceralová (11b+11d), nejvyšší rating +26 zaznamenala velmi akční Maruška Holá (13b. 9d) a pod oběma koši skvěle hrající kapitánka Jana Maršíková +21 za 15b., 5d., s úspěšností střelby 50%, Irena Vrančič +20 (15b., 4 z.), Andy Ondroušková +19 (20b., 7d., 6a). Leeza Burdgess +14 za 9b. a 11d za 16 odehraných minut. Další body: Nata Durdová 8, Natálie Koucká 4, Katka Rotková 3, Petra Klokočníková 2. Katka střílela trojku, byla u toho faulována a střela téměř zasáhla cíl, ale nakonec se z obroučky vytočila. Kačka však potvrdila pověst skvělé střelkyně TH a všech tři pokusy proměnila (v sezoně má 9/9 a vede ligu v tomto ukazateli). 

 

Na týmovou hru ukazuje též počet asistencí, kterých jsme zapsali celkem 27, a po 12 ziscích jsme přidali 23 bodů - tedy prakticky po každém zisku jsme soupeřky potrestali. 

 

Vítězství a především podaný výkon nás těší. Ale ještě není dobojováno. V neděli 23.4. hrajeme v Brně ve 13:00 odvetu a chceme-li postoupit už v neděli, musíme tenhle zápas vyhrát. A vyhrávat v Brně na Žabinách nikdy nebylo, není a nebude lehké. Jedeme tam ale výhru vybojovat. Držte nám palce. 

 

 

 

neděle, 02 duben 2023 18:25

Poslední zápasy v základní skupině

Napsal(a)

Sobota 1.4.2023

 

BK Studánka Pardubice - DSK BK Brandýs  51:80  (19:35)

 

Do zápasu jsme vletěli doslova jako vítr a drtili soupeře 12:0  a 27:11. Již po první čtvrtině tedy nebylo o vítězi pochyb, byť se soupeř mohl ještě v případě výhry nad námi protlačit do playoff.. šanci pomyslet na výhru jsme mu ale nedali žádnou.. Zahrály si všechny hráčky, hned 5 z ních zaznamenalo dvojciferný počet bodů, k nimž Leeza ji tradičně připojila i dvojciferný počet doskoků.. 

 

mnoho našich akcí bylo "exhibičně televizních", kdy míč letěl doslova z ruky do ruky a pardubické hráčky se nestačily ani otočit. Dobře hrály všechny hráčky, takže těžko někoho vyzdvihovat. Přesnou ruku měla Petra Klokočníková, autorka 4 trojek a celkem 17 bodů. Užitečností +21 a tedy velkou všestranností vynikla Natálie Koucká, autorka 8bodů, 8 doskoků a 7 asistencí. Marie Holá neúnavně vybíhala do rychlých protiútoků, Nata Durdová měla velmi přesnou ruku. Vysoký standard předvedla opět Jana Maršíková, v obraně skvélá byla Kačka Matějková a také Katka Rotková a Viola Durdová.  Body: Klokočníková 17, Ondroušková 15, Holá 14, Maršíková (7 doskoků) a N. Durdová po 10, Koucká 8, Burdgess 3, Rotková a V. Durdová po 2, Matějková 1. 

 

 

Neděle 2.4.2023

 

Sokol Pečky - DSK BK Brandýs  76:79 (37:39)

 

Poslední zápas základní části byl opravdu důležitý, bylo o co hrát: vítěz tohoto utkání skončí 3., bude začínat playoff doma, kde bude stejně tak hrát případný 3. zápas. Poražený skončí nejlépe 4., ovšem v našem případě díky vzájemnému zápasu s Havířovem spíše až 6. a bude tedy začínat playoff v obráceném gardu a pojede až do neoblíbeného Havířova..

 

Přestože jsme se na zápas celkem dost teoreticky připravovali, včetně skautingu soupeřek v sobotu, vypadalo to, jako bychom pečecké hráčky trochu podcenili a nevěřili, že mohou doma trefit... naše bohorovná obrana vyústila v celkem 9 trojek soupeře (z toho 5 od Dvořákové (střelba 5/6). Vedle trápení s trojkami jsme ne vždy důsledně pokryli tzv. "cut" soupeřek a chyběla nám důslednost v útoku. Tak se stalo, že jsme v polovině 2. části prohrávali už o osm 23:31 a soupeř byl na koni. Jeho úprk zastavila dvěma trojkami v řadě Petra Klokočníková (29:31) a ještě do poločasu jsme stav otočili na 39:37. Skvěle bránila Matějková, v útoku se prosazovala Ondroušková. 

 

Začátek druhé půle nám vyšel, pěkné zisky Vrančič a nekompromisní hra Burdgess pod košem spolu s aktivitou Holé nám přinesly vedení již 44:37 a zdálo se, že už to půjde hladce. Nešlo. Soupeřky bojovaly s plnou vervou o každý doskok, každý volný míč a rozhodčí tak trochu přehlíželi jejich faulíky, různá opakovaná držení, strkání hráčky bez míče atd. Tahle hra na hraně únosnosti sice přinesla domácím vedení po 3. čtvrtinách 55:59, ovšem také je notně vyčerpala, takže v poslední čtvrtině jsme rychle dotáhli a neúnavná a výborně zakončující Andy Ondroušková řídila zápas k našemu vítězství. Skvěle ji sekundovali pivotky Lucka Ceralová a Natála Koucká, pořádek pod košem si udělala Leeza Burdgess. Už už to vypadalo na klidný závěr (73:68, 77:73), ten se ale úplně nekonal. Přestali jsme totiž dávat trestné hody (posledních šest bylo 1/6) a když si rozhodčí počkal na reakci Leezy ("it was a faul!") a po opět nedpískaném faulu na ni, ji udělil technickou chybu, snížil souper až na rozdíl jediného bodu. Koš Ondrouškové a následně dva koše Ceralové nás dostaly do vedení 79:73 a to už s námi vypadalo opravdu dobře. Situaci ještě zdramatizovala trojka Milaniakové na 79:76. Na koncovku jsme nasadili "obranářkou specialistku" Katku Matějkovou a ta už soupeřku k závěrečné trojce nepustila a my jsme slavili sice zasloužené, ale dost vydřené vítězství. 

 

Byl to zápas Andy Ondrouškové, autorky 35 bodů a 6 získaných faulů, s výjimečnou užitečností +32. 

 

Dále Ceralová 12 bodů, 7 doskoků, užitečnost +19, Koucká 11 bodů, Klokočníková 8, N. Durdová 4, Vrančič a Holá po 3, Maršíková 2, Burdgess 1 b. + 9 doskoků. 

 

 

DALŠÍ DOMÁCÍ PROGRAM - PLAY OFF 1. LIGY ŽEN

 

 pátek 21.4. 2023 od 18:00  DSK BK Brandýs - BK Žabiny B

 

sobota nebo neděle 22/23.4. 2023  BK Žabiny - DSK BK Brandýs

 

úterý 25.4.2023 případný 3. rozhodující zápas DSK BK Brandýs - BK Žabiny B

 

 

 

neděle, 12 březen 2023 17:19

Víkend 11.a 12. března

Napsal(a)

Prvoligové ženy si zajistily účast v playoff 1. ligy žen

K zajištění playoff jsme potřebovali o víkendu alespoň 1x vyhrát. Nakonec se nám to díky nedělní střelecké náladě celého týmu podařilo. Jsme tedy opět, podruhé v řadě, v playoff 1. ligy žen!

Sobota: DSK BK Brandýs – USK Praha B 55:73

Až se velkým respektem k soupeři, který nastoupil posílen dvěma reprezentantkami Sklenářovou a Šípovou a dalšími dvěma hráčkami ze ŽBL Svatoňovou a Žílovou, jsme nastoupili k sobotnímu utkání. Místo osvědčeného způsobu hry a využití našich nacvičených systémů jsme se snažili kreativně improvizovat, což se nám nevyplatilo. Navíc jsme se hodně trápili střelecky (trojky 3/14) takže si USK došel pro vítězství, které potřeboval. Z našich hráček se střelecky prosadily Ceralová (12b.) a nová posila ze Sadského dorostu Petra Klokočníková (10b.), kterou jsme chtěli získat již před sezonou. Dále Ondroušková 9, Holá 6, Maršíková, Koucká, N. Durdová a Vrančič po 4, Burdgess 2. Za soupeře: Žílová 26, Svatoňová 16, Sklenářová a Šípová po 10.

Neděle: DSK BK Brandýs – HB Aritma 102:92

Zápas, který se musel divákům líbit, vždyť v něm padlo skoro 200 bodů, což je v ženských soutěžích nevídaný počin. Kromě samotného úvodu jsme vedli celý zápas, místy až o 20 bodů. Zahrály si všechny hráčky a všechny se také zapsaly do střelecké listiny. Obrannou činnost moc pochválit nemůžeme, ovšem dostat 92 bodů a vyhrát svědčí o velké útočné aktivitě a také dobré střelecké mušce. K vidění byly opravdu pohledné akce, kterým diváci s chutí zatleskali. Po zranění nastoupila opět Katka Rotková a předvedla velmi efektivní výkon. Double-double zapsala Leeza Burdgess za 11 bodů a 15 doskoků. Body: Ondroušková 21 (5 asistencí), Vrančič (6 asistencí) 17, Burdgess a Holá po 11, Klokočníková 10, Matějková a Koucká (8 doskoků) po 7, Rotková a Ceralová (4 asistence) po 6, Maršíková (7 doskoků), Klementová a N. Durdová po 2.

 

 

 

 

neděle, 26 únor 2023 21:04

Zápasy 25.a 26. únor

Napsal(a)

BK Havířov - DSK BK Brandýs 89:61 (43:42)

 

Na Moravu jsme odjeli bez hostujících hráček, ale už s Petrou Klokočníkovou na postu druhé rozehrávačky a pro svou prémiéru mezi ženami si jela na severovýchod republiky taky Julča Kučerová z naší U19tky. Zápas byl od začátku vyrovnaný a týmy se střídaly ve vedení. Ještě na konci 3. čtvrtiny byl vyrovnaný stav 55:55. Od 289. minuty už ale střílel prakticky jenom soupeř. Absolutní střelecký výpadek nebylo možné "dobránit" a proto si v poslední části došel domácí celek pro jasné a zasloužené vítězství. v našem týmu si zahrály všechny hráčky a získávaly tak cenné zkušenosti. Únavu a nemožnost "trefit branku" ve 4. čtvrtině  přičítáme dlouhé cestě bez možnosti odpočinku. 

 

V našem týmu nastoupilo do hry hned  6 hráček věkově starších dorostenek (Hanka T., Katka R., Lucka K., Julka K., Petra K Marie H). 

 

Body: Leeza B. 17 (+13 doskoků), Jana M. 11, Marie H. 11, Irena V. 10, Kačka Rich. 7, Katka M. 3, Hanka T. 2. 

 

 

 

 

SK UP Olomouc  - DSK BK Brandýs 73:78  pp. (37:32, 64:64)

 

Olomoucký soupeř byl v tomto utkání velkým favoritem, protože nastoupil posílen o dvě hráčky širší reprezentace ČR žen z KP Brno, a to Katku Galíčkovou a Anežku Kopeckou. 

 

Tu již tradičně (Kopecká hrála loni za Žabiny a pendlovala do Žabin B) dostala na starosti naše kapitánka Jana M. a o Galíčkovou se starala naše "obranářka" Beruška (Kačka M). 

 

První krize nastala hned za 20 vteřin, když si udělala výron Jana a musela střídat. Lucka Kl. (*2005) se tak dostala na hřiště asi o dost dřív, než očekávala. Ovšem vedla si velmi dobře v obraně a nedovolila soupeřkám odskočit. Jana na sebe vystříkala Kelen a vrátila se do hry. V ní setrvala až do poslední čtvrtiny, byla naprosto všude, doskočila 12 míčů, měla 5 zisků a dala 10 bodů.. a hlavně udržela na uzdě reprezentantku Kopeckou (10b, 8d). Nakonec se obě vyfaulovaly, nejdřív Kopecká a pak i naše Jana.. která podala "na jedné noze" naprosto heroický výkon. Zápas pokračoval dál ve vysokém tempu, které nepolevovalo až do konce řádné hrací doby. Závěr poslední čtvrtiny byl hodně hektický: nejprve jsme vedli až 58:51, pak ale soupeř otočil a 6,5 vteřiny před koncem vedl 64:62. Po timeoutu jsme zahráli naše "áčko" a podle plánu, po ose Petra K - Irena V - Maruška H, se posledně jmenovaná trefila z blízka do koše v čase 00:00:01.. 

 

Prodloužení se odehrálo v naší režii, když střelecky zazářila právě Maruška, nabitá košem v poslední setině základní hrací doby. Ovšem superlativy za prodloužení zaslouží celá pětka, tedy vlastně šestka hráček, které jej odehrála: Irena V., Petra K., Beruška, Viola D., Maruška a Leeza. 

 

Naopak zcela neuvěřitelně až hororově se chovala domácí lavička, která si svoji frustraci, že se zápas nevyvíjí tak, jak předpokládali, vylévali na rozhodčích... přitom ti pískali objektivně a nedělali žádné závažné chyby. Zkrátka a dobře, po sérii velmi hrubých a spršce vulgárních slov včetně vyhrožování fyzickým násilím udělili sudí domácím celkem 6 technických chyb (z toho 3 v konci prodloužení) a majitel klubu byl vykázán mimo halu. Za 30 let trénování jsem tohle zažil podruhé v životě (předtím ve čtvrfinále ligy mužů Opava - Chomutov v roce 2006). 

 

My jsme tak za stavu 74:73 dostali šanci střílet 5 trestných hodů a vyhazovat ze strany. a takovou šanci na výhru jsme si samozřejmě nenechali ujít!

 

 

Dovolte mi vyzdvihnout výkon našeho celku jako týmu. Opět hrály všechny hráčky, včetně všech přítomných dorostenek a zahrály opravdu výborně. Skutečně, výkony všech dorostenek byly na hranici, možná i nad hranící jejich současných možností. 

 

Vedle již zmíněné kapitánky Jany M (35,5 min., 10b, 12d, 5 zisků a prakticky odstínění reprezentatky Kopecké) musíme vyzdvihnout rozehráčku Irenu V. (38 min) která získala triple-double za zcela neuvěřitelných 27 b., 10 d, a 15 získaných faulů (TH 21/16). Leeza za 37,5 min.  přidala double-double za 15b. a 19d., přičemž k triplu ji chyběl jediný získaný faul (9F+). Střelecky se prosadila Maruška H. (29 min, 16b - z nichž 12 v prodloužení! - důvěra se vyplatila), Petra K 6b, 4d. + 3A, , Hanka T. 2 a Beruška 2.  Berušce (27 min) a posléze Viole D. se povedlo udržet na uzdě reprezentantku Galíčkovou (na 19b spotřebovala ale 17 střel), Beruška podala velký výkon a Viola v prodloužení velmi důležitý! Petra (21,5 min) dostala v rozhodujících chvílích důvěru (stejně jako Viola) a vrátila ji vrchovatou měrou. Musím však vyzdvihnout také výkony Katky R. a Hanky (v obraně na Paťorkovou), anebo Lucky Kl. (9 min) která zasáhla velmi brzy do hry, bojovala, bránila na jedničku a předvedla nejrychlejší sprint svého života přes celé hřiště aby zabránila koši soupeře (úspěšně). Debutující Julka K. (5 min) hrála naprosto bez chyb, soustředěně, zakládala rychlé protiútoky a nebyla na ni znát žádná nervozita! 

 

Tohle vítezství bylo ale vítězstvím týmu a jeho vůle vyhrát!

 

 

 

pondělí, 23 leden 2023 20:00

Víkend v Brně

Napsal(a)

DSK Basketball Brandýs veze z Brna dvě vítězství

 

 

KP BSK Brno - DSK BK Basketball Brandýs 64:80  (33:39)

 

Sobotní večerní zápas proti domácímu KP Brno jsme začali v sestavě Vrančič - Matějková - Holá - Maršíková - Ceralová a po úvodní přetahované jsme šli již v první čtvrtině do vedení. To jsme drželi po celý zápas a postupně ho navyšovali až na konečných pohodlných 16 bodů. Neskutečný double-double zaznamenala rozehrávačka Vrančič, když k 27 nastříleným bodům přidala 13 získaných faulů a k tomu 8 asistencí. Celková užitečnost +40 je prakticky nevídaná. Zraněnou Leezu Burdgess zastoupila Lucka Ceralová s 16 body a 12 doskoky. Klíčem k úspěchu byla obranná hra Jany Maršíkové (8 doskoků) a nestárnoucí Katky Matějkové. Hrály všechny hráčky a naše mladé pušky z brandýské U19 se rozhodně neztratily: střelecky excelentní Hanka Tomková (7b.), Nata Durdová, Lucka Klementová  nebo Katka Richterová podaly velmi dobré výkony. Další dorostenka Marie Holá zaznamenala dokonce 13 bodů a 7 doskoků a dostala zaslouženě 30 minut na palubovce. Na rozehrávce efektivně zaskakovala Viola Durdová kdykoliv to bylo třeba. 

 

 

BK Žabiny B - DSK BK Basketball Brandýs 49:67  (26:39)

 

Nedělní zápas měl být výrazně těžší, Žabinám patřilo před utkáním v tabulce 3. místo a především doma v Brandýse jsme tomuto týmu v říjnu podlehli rozdílem bodu 68:69. Byli jsme připraveni udělat vše pro to, abychom na Žabinách vyhráli ale věděli jsme, že to bude velký boj. Už jen z výšky podkošových hráček domácích šel strach: Ebenhohová 194 cm a Nétková dokonce 198 cm, což při neúčasti Leezy Burdgess mohl být celkem velký problém.  Bylo jasné, že se musíme zaměřit především na doskok.. Při přípravě na zápas jsme nic nepodcenili, dokázali jsme zanalyzovat zápas Žabin z předešlého dne, což nám velmi pomohlo. Do soupeřek jsme se pustili s velkou vervou a nasazením a prakiticky od začátku šli za vítězstvím: po 1. čtvrtině 13:18  a v poločase jsme už vedli o 13 bodů: 26:39. Na doskoku jsme byli opravdu důslední: 30:14, přičemž jsme soupeřkám dovolili jediný útočný doskok. Druhá půle přinesla definitivní rozhodnutí: po excelentní 3. části jsme vedli neuvěřitelně už 33:59..  konečný výsledek 49:67 byl zasloužený a především na doskoku jsme opravdu excelovali: 62:34 v náš prospěch, když soupeřky doskočily pod našim košem jen 5 míčů, zatímco my jsme zaznamenali 24 útočných doskoků. 

 

Nejlepšími střelci byly 12ti bodové Jana Maršíková  (11 doskoků) a Irena Vrančič, dále Lucka Ceralová 10 (a 1doskoků), Andrea Ondroušková 9, Natálie Koucká 8 (11 d.), Hanka Tomková 7 b. atd. na nastřílených bodech jednotlivých hráček je vidět velmi kolektivní, týmový výkon celého družstva. Do hry opět zasáhly všechny zdravé hráčky našeho týmu, včetně 5ti dorostenek. Závěr některé hráčky Žabin psychicky neunesly, jejich zákroky naše holky ale přežily a mohly s  nadšením oslavit výhru, zřejmě po dosud nejlepším týmové výkonu v této sezóně. 

 

 

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok