pondělí, 16 září 2019 12:40

Výsledkový servis 14.-15.9.2019

Tak basketbalová sezóna po pětiměsíční pauze začala, i když většina kategorií má ještě premiéru před sebou. Tento víkend do soutěží zasáhly kategorie dívek U12 a U15 a chlapců U13 a U15. Dále se hrála řada přípravných zápasů a turnajů.

Pozornost většiny basketbalových příznivců však byla upřena do Číny, kde se hrály závěrečné souboje světového basketbalového šampionátu. Čechům se tam nebývale dařilo a jejich výkony byly jedním z největších překvapení turnaje. Byl jsem osobně přítomen na zápasech naší skupiny a musím konstatovat, že Češi překvapili jak na hřišti, tak v hledišti. Bylo příjemné sledovat výkony českých reprezentantů. Před dvěma roky jsem byl na ME v Kluži, kde to byl hodně velký propadák. Za dva roky svěřenci kouče Ginzburga udělali výrazný progres, což konečné šesté místo dost podtrhuje. Pevně věřím, že basketbalový boom se projeví i u nás. Už to začalo a na trénincích, zejména u těch mladších kategorií, se objevila řada nových tváří, což je dobře. Věřím, že obdobně se to projeví i v dalších koutech České republiky, kde doposud vládl fotbal a hokej. Přidá se k nim i basketbal? Myslím, že na to má, a že tomu tak bude. Basketbal je fantastický sport, hraje ho celý svět, takže má všechny předpoklady se stát minimálně třetím nejpopulárnějším českým sportem. Věřím, že čeští borci se porvou i o účast na olympiádě. Snad bude k dispozici i Jan Veselý a síla nároďáku ještě vzroste. Účast na LOH v Tokiu by klukům určitě slušela a byla by to basketbalová paráda.

Brandýské týmy sehrály o víkendu šest mistrovských utkáních, ve kterých byly úspěšné z poloviny.

Starší žáci v nadregionální soutěži „U15“ si v sobotu večer smlsli na slabším Českém Brodu. Výhra o 101 bodů jen dokumentuje obrovské rozdíly v této soutěži. V neděli naopak nestačili na soupeře z Poděbrad a prohráli o 25 bodů.

Starší žákyně „U15“ vystupují v ligové soutěži U15 spojené s družstvem Basket Poděbrady. Tento mix si vybojoval účast v kvalifikaci a náš klub má v kádru 7 hráčkek. Uvidíme, jak to bude fungovat. O víkendu hrály Poděbrady v Brandýse proti Ústí n.L. a Litoměřicím. V sobotu se držely po celou první půli. Po přestávce hosté přitvrdily v obraně, s čímž se domácí jen obtížně prokousávaly. Ústí získalo ve třetí desetiminutovce dvouciferný náskok, čímž byl zápas rozhodnut. V závěrečném dějství hosté navýšily svoje vedení na třicet bodů. V neděli Litoměřice vedly během první kvarty o osm bodů. Domácí však vyšší vedení nepřipustily, bod po bodu se přibližovaly a po třiceti odehraných minutách prohrávaly jen o tři body. V koncovce však hosté drama nepřipustily, a nakonec se radovaly z cenné výhry o osm bodů.

Starší minižáci odjeli k prvním dvěma mistrákům do Berouna, kde se rozehrávali pomalu a nejistě a navíc spálili spoustu tutovek, a tak se větší bodové vzdalování začalo odehrávat až po změně stran. První měřeni sil v sezóně skončilo výhrou o padesát bodů, druhé o šedesát, přestože hráli, na rozdíl od domácích, všichni hráči z lavičky. Výkon měl k optimu daleko, ale výhry se počítají. Příští víkend kluci hrají silně obsazený turnaj na Spartě, kde bude nutné k výhrám podat lepší výkony.

Mladší minižákyně U12G zahájily sezónní pouť dvojzápasem v Kolíně. V obou zápasech prohrály o cca 15 bodů. Naznačené výkony však dávají velkou naději, že tato sezóna by mohla být úspěšnější než ta předchozí. To dosvědčuje i průběžný výsledek odvetného sobotního utkání, kdy Brandýs ztrácel v poločase na domácí pouze jeden bod.

Přípravný turnaj Šmoulinka v Pardubicích odehrály dívky „U10“. Trenérky měly k dispozici 20 hráček a nabídly tak možnost nahradit omluvený tým ze Sadské. Holky sehrály 4 zápasy v řadě, což bylo těžké i na koncentraci. S Mladou Boleslaví odehrály dva celkem vyrovnané duely, kdy se do hry často zapojily i mladší a méně zkušené hráčky na obou stranách. S Pardubicemi, které se skládaly především z ročníků 2009 už byly zápasy nad síly našich „Berušek“. Především výška i dobrá obrana a herní vyzrálost byla dominantou „Žiraf“ ze Studánky. Věříme, že každý turnaj holky posune dál, což je hlavní cíl této sezóny.

Vedle mistráků se v Brandýse konal turnaj kadetů a kadetek o „Velkou cenu Brandýsa“. Kluci skončili v konkurenci pěti týmů poslední, dívky U17 „A“ skončily druhé a U17 „B“ šesté.

Nadregionální liga U15B

BK Brandýs n.L. - Slavoj Český Brod 122:21 (54:10)

Body: Fijala 26, Pilný V. 25, Kodera 23, Kejmar 19, Martins D. 15, Kostkuba 12, Ištok 4, Hubka 2.

BK Brandýs n.L. – Basket Poděbrady 51:76 (32:42)

Body: Pilný V. 20, Fijala 17, Kodera 6, Lukeš 4, Kejmar M. 2, Pilný A. 2.

Krajský přebor starších minižáků U13B

BK Beroun - BK Brandýs n.L.   36:89 (20:38)

Body: Brzák 16, Holubec a Štajer po 12, Martins a Stieber po 10, Vaverka 7, Hofman a Bodlák po 6, Řebíček 4, Soukup, Richter a Horák po 2

BK Beroun - BK Brandýs n.L.   30:93 (17:43)