Menu

Od pátku do neděle jsme hráli 5 zápasů v Trnavě, kam nás los soutěže poslal na naší první soutěžní zastávce. Celkově se jednalo o druhý turnaj ročníku CEYBL 2022/23 v kategorii U13 a tak již některé týmy znaly své síly a vzhledem k systému soutěže (každý tým odehraje celkem 15 zápasů ve třech turnajích) podle toho k turnaji přistoupily. Evidentní to bylo zejména u Sršňů z Písku, kteří hráli už svůj druhý turnaj a nutně potřebovali vylepšit procento vítězných zápasů. Přivezli s sebou to nejlepší, co mají a představili tým, který očekávám na letošním Mistrovství republiky U13 hodně vysoko (už vloni na U12 byli v semifinále). 

U mého týmu hrála obrovskou roli marodka, a to bohužel výhradně u vysokých hráčů (Adam, Alex a Tobi). K tomu Jonášovi sundali sádru z ruky až tři dny před turnajem, takže z původní myšlenky, že navodím konkurenční prostředí nominací na turnaj a budu vyřazovat čtyři hráče vnitrotýmovou soutěží nebylo nic a do Trnavy nakonec jel dokonce kvartet kluků 2011. Vzhledem k tomu, že program a rozvoj mých kluků plánuji na roky a nikoliv týdny, tak nakonec za námi na turnaj operativně dorazil Denis Kudela, který s částí mých kluků už letos absolvoval červencový kemp IBC Croatia v Omiši a který myslím v budoucnu s mými kluky absolvuje nějaký výběrový turnaj ve Španělsku. Nicméně, vzhledem k tomu, že Denis je špičkový prospekt ročníku 2010 a obrovskou nadějí našeho basketu, tak bych touto formou chtěl poděkovat oběma trenérům Markům Stuchlým z NH a zejména jeho rodičům, že můžu s Denisem v rámci turnajů CEYBL pracovat a alespoň částečně se touto formou podílet na jeho výchově. To, co na turnaji Denis předvedl byl vynikající výkon, který ještě umocňuje skutečnost, že tohle není žádný předčasně vyspělý kluk.

Pokud jde o vlastní turnaj, tak ze všeho nejvíce si cením konfrontace s polskými týmy. To je velice výrazná, a přitom úplně jiná než jsme u nás zvyklí, tvrdost hry a nasazení. Jestli si jenom část z toho kluci přenesou do své vlastní hry, tak to bude skvělé. Během této sezóny chci kluky naučit přemýšlet o soutěžích, které hrají, v kontextu vypsaných propozic. Sice tím na ně samozřejmě vytvářím extra tlak (podle některých kolegů takhle děti trénovat a hrát nemají), ale pokud soupeři z Polska v kategorii U13 už umí hrát zónovou obranu a Litevci hrají PnR, tak mi není úplně jasné, proč bych měl prohlubpovat a nikoliv zavírat rozdíl mezi kluky od nás a z venku. 

Takže jsme šli hrát tak, abychom od prvního momentu drželi postupové pozice (tedy top 6 celé dlouhodobé soutěže), chceme držet na každém turnaji i celkově pozitivní bilanci výher a proher a chceme se učit potvrdit roli favoritů v zápasech, kdy musíme podle papírových předpokladů vyhrát. Když jsme šli hrát poslední zápas proti domácí Trnavě, tak kluci sice nedali spoustu střel, ale učebnicovou koncentrací v obraně jsme v šesté minutě nastoupali na skóre 0:20 (byli jsme hosté) a zápas byl rozhodnutý. Takhle má přístup kluků vypadat, to nebylo žádné "jděte tam, užijte si to a uvidíme".

 

Basketu a Lovu Zdar!

 

Kluci si od čtvrtka do neděle střihli hned pět zápasů a naučili se strašně důležitou věc, tedy doufám. Totiž, že jsou zápasy důležité a zápasy, které klidně obětujeme, ale pod podmínkou, že se v nich něco naučíme. Jak praví klasik bojových umění: bojovat se má naplno ve chvíli, kdy se boj rozhoduje.

Při vědomí toho, že nás v neděli čeká první skutečný zápas sezóny, myšleno tak, že v něm jde o sportovní výsledek, protože může ovlivnit hodnocení celé sezóny 2022/23 a při vědomí faktu, že budeme hrát bez Pepy 24 a Jonáše 11, jsem celý blok 4 zápasů U13 využil k tomu, aby oslabený tým byl dobře nachystaný na nedělní odpoledne pro kvalifikaci U12.

Čtvrteční dvojzápas proti Kolínu, který jsme už tak hráli bez Patrika 2 a Jonáše 11, bohužel znamenal stopku pro Adama 17 do konce roku, protože utrpěl frakturu prstu. Byť tedy on ji možná utrpěl už den před tím na tréninku, ale to nic nemění na faktu, že Adam bohužel nepojede za deset dní do Trnavy na CEYBL U13. Jinak první zápas proti Kolínu dostával proti starším klukům do obrovských potíží jak Jendu, tak i Honzu 10, ale nakonec právě oni dva zahráli výborně v neděli v kvalifikaci. V neděli už Honza vlastně v pohodě ubránil nejlepšího kluka soupeře, Jenda pak byl vůbec nejlepší na hřišti a předvedl velice dobrý výkon. 

Druhý zápas proti Kolínu už mi nesloužil k přípravě mladších kluků, ale operativně jsem chtěl klukům skutečného věku U13 ukázat něco jiného. Kolín totiž využil pravidel a druhý zápas hrál bez omezení střídání. Moji kluci v sobě stále ještě nelibě nesou některé výroky trenéra kluků našeho týmu BK U14 "A", který pateticky po domácí dvojičce adoroval svého syna jako nejlepšího hráče ročníku 2010 v klubu. Přehlédl při tom právě právě to, o čem píšu v prvním odstavci. Při našem Brandýském dvojutkání totiž moji nejlepší hráči 2010 bránili starší kluky ročníku 2009 a na zbytku se točili aktuálně horší obránci. Ve druhém utkání proti Kolínu jsem proto "pustil Tadeáše ze řetězu" a výsledkem je následující statistika: i) kluci, které bránil proti němu dokázali vstřelit přesně 2 body, ii) bylo na něho odpískáno 10 faulů !!!, iii) nadělil 7 bloků, iv) doskočil 20 míčů !!! a v) vstřelil 26 bodů. Takže nejen hodně ceněný triple double, ale především nejlepší výkon hráče 2010 ze Středočeského kraje, který jsem zatím kdy viděl. Ještě tomu sice kousek chybí na Kopiho od Válečníků i na Kudelu s Ptáčkem z NH, ale byl to fakt parádní individuální výkon. Však ho také včera večer ve výčepu U Ferusů chválil i šéftrenér mládeže  Nmbk Michal Franěk, a to měl v tu chvíli na sobě Michal klubovou uniformu Nymburka, takže žádné tlachání u piva :-)))). 

Sobotní dvojzápas zápas proti Poděbradům samozřejmě také sloužil k přípravě na nedělní Nymburk, ale ve druhém zápase mě opravdu soupeř překvapil. Přeskládali kluky (také se druhý zápas hrál bez omezení střídaní) a normálně hráli striktě set plays, a to ještě celkem slušně, takže nás na začátku párkrát nachytali. Kluci se (Simon 20 zareagoval fakt rychle a dobře) nakonec adaptovali, ale jak jsem minulý týden psal, že týmy proti nám hrají dribble hand-off  špatně, tak ale Poděbrady hráli (předpokládám, že pod vlivem hry mužů Nmbk) úplně předpisové DHO jako fintu a okamžitě následoval shoz na nabíhajícího hráče ze slabé strany. U týmu, který v průměru prohrává všechno o parník mě tohle provedení v rychlosti fakt překvapilo.

No a na závěr neděle. Byl to sice místy trochu kostrbatý výkon, ale před odvetou je vlastně rozhodnuto a kluci se mohou chystat na své druhé M ČR pro ročník 2011 v řadě. Vypadá to snadno, ale není to vůbec automatické. Je spousta kluků, kteří basket hrají roky a nikdy žádný turnaj o skutečné medaile nehráli. Pokud kluci jeden rok hrají M ČR U11 a další rok hned M ČR U12, tak si pochvalu zaslouží. Jakkoliv na ně občas musím zvednout hlas, tak ale jsou na cestě, kdy už pomalu začínají zápasy ve kterých musí vyhrát zvládat. A to je celé kouzlo jejich tréninku. Hráč, který nedokáže dobře zahrát v zápase, kdy o něco jde je bohužel pro sport nepříliš cenný. A pokud chceme opustit 32. místo v Evropě v kategorii U16 a dál, tak příprava kluků začíná právě v takových zápasech, který kluci hráli v neděli.

Basketu a Lovu Zdar!

Rozlosování a systém soutěží si s námi letos celkem zalaškoval, a tak vlastně ani po dvou měsících od začátku "pětkové" basketbalové sezóny jsme dosud v žádné z našich dvou skutečných věkových kategorií nehráli žádný soutěžní zápas v mistrovské soutěži. Nejinak tomu o víkendu bylo v soutěži U13, kde hrajeme v jedné ze dvou skupin Středočeského přeboru, přičemž se opět hrají v jeden den dva zápasy podle dvou různých pravidel. Jedná se o nepostupovou soutěž a tak ji hrajeme v kombinované sestavě hráčů tak, abychom pokud možno hráli vyrovnané zápasy a kluci herně rostli.

V sobotu v Nymburce nastoupili dva kluci 2012, pět kluků 2011 a sedm kluků 2010 a každý si zkoušel své vlastní úkoly odpovídající jejich aktuální výkonnosti. Takže se hrál typický dětský basket, kdy skóre skákalo na všechny strany a vydařené pokusy střídaly pro rozvoj kluků nezbytné herní kiksy a výpadky. Skupina našich zkušenějších hráčů s mírnými obtížemi vždy zajistila přijatelný náskok, a pak jsme ho vždy rozpouštěli vypouštěním mladších a nezkušených hráčů na hřiště. Ale kluky to myslím bavilo daleko více, než zápasy rozhodnuté po první čtvrtině.

První soutěžní cíl věkové skupiny U13 se ale pomalu blíží - chceme vybojovat postup na finálový turnaj CEYBL 2022/23 U13. První prosincový týden hrajeme 5 zápasů v Trnavě a myslím, že budeme solidně připravení.

 

Basketu a lovu Zdar!  

pondělí, 17 říjen 2022 10:27

V kategorii U13 jsme letos poprvé hráli doma

Napsal(a)

Ve Středočeském krajském přeboru U13 kluci v sobotu přivítali Benešov a zápasy mi posloužily jako ideální příprava pro rozložení herní zátěže mezi celou tréninkovou skupinu. Vlastně jsem hrozně spokojený s tím, že tři nejmladší dopoledne pomohli klubovému týmu U11 (Felix povzbuzen svojí ranní kanonádou nakonec dorazil i proti Benešovu), dva hráči dostali zápasové volno a mohli se věnovat psaní zápisu a ovládání světelné tabule a další část týmu nastoupila v sobotu odpoledne na hřiště.

Trochu jsem kluky promíchal, vytvořil jsem pro některé nezvyklé sestavy (Petra tímto vítám mezi baskeťáky), rozdal jsem jim úkoly a chvílemi tvrdě (až velmi tvrdě) hrající hosté se marně snažili čelit zjevné herní převaze mého týmu. Za sebe mohu říct, že zápasy každému hráči něco dali. Někteří kolegové trenéři možná preferují hru bez taktických omezení, ale já věřím v to, že hráči věku U13 už musí být schopní vnímat, co se po nich chce a v rozumné míře by už měli být schopní také taktiku realizovat.

O víkendu byly zveřejněny také termíny a systémy kvalifikací o Národní finále. Pro kluky U13 z toho vyplývá, že než se postavíme soupeřům, tak odehrajeme dokonce deset zápasů v rámci dvou třídenních mezinárodních turnajů CEYBL 2022/23 (Trnava a Děčín). To by mělo znamenat, že tým bude mít dostatek času řádně se nachystat.

A abych končil vyloženě pozitivně, napíšu statistiku ze které mám opravdu radost. Kluci z naší tréninkové skupiny hrají napříč spektrem klubových týmů U11 až U14, máme reálnou šanci poprvé v historii klubu (spolu)vybojovat Národní finále pro všechny tři minižákovské kategorie a jsme jediný tým u nás, který v letošní školní soutěži JrNBA má hráče v závěrečném turnaji ve více týmech (Výsluní a Porg).

Jak říká klasik: "zřejmě slušnej oddíl" :-)))). Ale samozřejmě, nesmíme usnout na vavřínech a kluky čeká další porce práce a zápasových zkušeností!

 

Basketu a Lovu Zdar!

 

pondělí, 19 září 2022 10:21

Pozvolný a klidný rozjezd do nové sezóny

Napsal(a)

V sobotu odpoledne kluci v Poděbradech zahájili svoji sezónu i v kategorii U13. Pravda, původně jsem v tomto termínu počítal s účastí na mezinárodním turnaji v Olomouci, ale neutěšený zdravotní stav kmenových hráčů U13 mě bohužel donutil původní plán opravit.

Tím, že jsme na Moravu nakonec nejeli, tak jsme využili rozlosování a Honza vyrazil s nováčky a některými navrátilci do tréninku směr Poděbrady. K vlastním zápasům asi moc není, co psát. Tato soutěž by letos měla primárně sloužit k rozložení herní zátěže mezi kluky, což se zatím moc nedaří, protože i když se již někteří marodi vrátili, tak ale tréninkový výpadek je samozřejmě znát. Snad se alespoň zastaví odliv hráčů na marodku.

Ale je samozřejmě fajn, že první body v našem dresu zaznamenali Alex i Pepa 2, to kluky určitě povzbudí do dalšího tréninku. Kuriozitou zápasu byla skutečnost, že stolek sice zaznamenával skóre na světelnou tabuli, ale v prvním ze dvou zápasů se  celou první kvartu nepsal zápis. Honza to nakonec v první přestávce objevil, náprava se v rámci možností podařila a protože body jednotlivých hráčů jsou v této soutěži podružné, tak se vlastně nic nestalo.

 

Basketu a Lovu Zdar!

 

PARTNEŘI

         
 
 
       
       Explast  
     Dekstone logo  
         


 

 

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.

Ok